#160 #lost media | Transworld Skateboarding Magazine – October 1989.

#lost media
”mivel a közösségi média megölt jó pár igényes nyomtatott kiadványt, ebben a rovatban egy utazásra indulunk, hogy bemutassunk nektek részleteket régi és új gördeszkás kiadványokból: újságokból, magazinokból, könyvekből. A teljesség igénye nélkül, lo-fi módon.”

Így 31 év távlatából is érdekes belekukkantani ebbe a lapszámba és nem csak azért mert gyakorlatilag a múlt századból való. Manapság lényegében a Thrasher Magazine az egyetlen mérvadó, nyomtatott formában is megjelenő és nagy példányszámban fogyasztott gördeszkás újság. De nem volt ez mindig így. A Transworld Skateboarding Magazine legalább akkora súllyal bírt, amihez képest a Thrasher (tartalmában, megjelenésében és stílusában) inkább “szennylap” volt és ezt semmiképpen sem a kompetenciájára értem. De ha valaki összehasonlított egy Transworld-öt és egy Thrasher-t jól látszottak a különbségek. a Transworld igényesebb, letisztultabb volt, mentes a punk és polgárpukkasztó fejezetektől. De ez így volt jó, a két oldal között az ember mindig megtalálta a szezonális lelkiállapotához szóló kiadást.

Szóval 1989-et írunk. A borítón Matt Hensley a kor nagyágyúja. Akkoriban nem sokan ugráltak át piknik padokat full cab-ekben, mint ő.


Matt Hensley - melon grab

Matt Hensley – melon grab

A beton pool-ok már akkor is nagyot mentek és a mai napig nem haltak ki a repertoárból.


IMG_5543.JPG

De nézzük csak meg jobban ezt a képet. Egy szofisztikált skatepark-ból kidobnának ezzel az összeszögecselt tail-lel.


IMG_5544.JPG

Ma már magától értetődő, hogy a világ bármely skateshop-jának a kínálatát a zsebünkből bármelyik pillanatban előkapott telónkon böngészhetjük. Akkor ha deszkát akartál venni és ezt mondjuk nem tudtad megoldani egy helyi deszkás boltban, akkor berendelhettél egyet postán. Itt max akkor tudtál rázoomolni a képre, ha kivitted a fényre és az arcod elé toltad a hirdetést.


A Val Surf “online” ajánlata. Hardware-t inkább csak leírás alapján.

A Val Surf “online” ajánlata. Hardware-t inkább csak leírás alapján.

A trükkök még jobban hajlottak a félcső világa felé, bár a mai formában ismert street is elkezdett nagy erőkre kapni. Viszont ma nemigen látunk korlátok fölött ilyen grab-eket.


IMG_5546.JPG

Chet Thomas, a Darkstar társalapítója a 90-es évek második felében futott be inkább. A Volcom első pro-ja, a Globe CT cipők megálmodója. Nevéhez köthető rengeteg hardflip variáció.


Chet Thomas - nose grab

Chet Thomas – nose grab

Ez itt pedig Ed Templeton, a Toy Machine alapítója és kreatív lángelméje. Pro deszkás élete után és a Toy Machine mellett művészként és alkotóként ismert. Az impossible-ök, feeble grind-ok, one foot ollie-k és noseblunt slide-ok királya.


Ed Templeton - blunt fakie

Ed Templeton – blunt fakie

Kezdetben. A gördeszka története során kevés alkalommal volt az identitásválság állapotában és akkor is csak rövid ideig. Az eredetét illetően pedig inkább csak elméletek léteznek. Ez a cikk is ezt a témát kerülgeti inkább, mint taglalja.


Kezdetben… Mikor is?

Kezdetben… Mikor is?

A divat még nem volt millió dolláros iparág. Inkább csak a szörfös boltok jártak jól.


Jim Gingery - ollie blunt. Kőkemény cipőkkel kormányozták a hajókat.

Jim Gingery – ollie blunt. Kőkemény cipőkkel kormányozták a hajókat.

A gördeszkázás egyetemességét bizonyítja, hogy bármilyen műtárgy elég a túléléshez. A slappy trükkök még az ollie előtti időkből csúsztak át. Itt Mario Rubalcaba dob egy hurrikánt.


Mario Rubalcaba - fs hurricane

Mario Rubalcaba – fs hurricane

A flip trükkök sem voltak még annyira közfogyasztásra alkalmasak. Egyik úttörőjük Jason Lee, a Blind korai pro-ja majd a Stereo Skateboards társalapítója, némi holywood-i kitérővel.


Jason Lee - (ollie) kickflip

Jason Lee – (ollie) kickflip

A képaláírás szerint Danny Way játékosan átröppen valami szobor fölött, valamelyik utcán Párizsban. Vajon már ekkor is az járt a fejében, hogy egyszer a nem túl távoli jövőben a Kínai Nagy Fal fölött fog átröpködni?


Danny Way. Aki kicsin hű, nagyra bízatik.

Danny Way. Aki kicsin hű, nagyra bízatik.

Igen, ezek mind olyan műanyag kütyük (jobbra lent), amiknek mind megvan a helye a deszkádon. Plusz csavarok. Plusz 2 kiló súly. De nem számít, senki sem pörget flikk-flakk trükköket. Pool-ban vagy félcsőben pedig kell is, nehogy szögecselni kelljen a szétnyílt lapot.


IMG_5555.jpg

A következő rovat indító cikke magának a Professzornak, Paul Schmitt-nek a tollából származik. Gördeszkázás műszaki vagy inkább tudományos alapokon. Professor Schmitt, a Schmitt Stix atyja, számos gördeszka lap márka gyártója, lap formák ás alakok megálmodója és kreátora. Egy tudományos lapgyártó zseni. Itt a csapágyak karbantartásáról értekezik. Az ábrán egy NTN 608 2Z típusú csapágy, ha már szakmázunk.


IMG_5556.jpg

A deszkás cipő felhozatal sem a trendekhez szabta magát és még csak nem is akart trend lenni. Inkább technikai cipők voltak a deszkázás igényeire szabva. Kellemes volt a nyári 40 fokban a kizárólag magasszárú választék. Egyenesen a “hűvös” Kaliforniából… Az Airwalk egyébként az egyik legjobb volt a piacon. Chris Miller pedig ki is használta ezt.


IMG_5558.JPG

Olvassatok deszkás újságokat. És úgy általában, olvassatok nyomtatottat. Papírt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük